Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Jeziora https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Jeziora

jdabieDąbie można wyraźnie podzielić na dwie części: północne Dąbie Wielkie i południowe Dąbie Małe. Jezioro ma dobrze rozwiniętą linię brzegową. Niecka jeziora jest pochodzenia polodowcowego. Średnia głębokość jeziora wynosi 2,61 m. Maksymalna długość jeziora wynosi 15 km, a maksymalna szerokość – 7,5 km.Według danych z 1996 roku objętość wody w zbiorniku wynosiła 129,5 mln m?.Dzięki kanałom łączącym główny nurt Odry z jeziorem powstało kilkanaście wysp o łącznej powierzchni 1389 ha, główne z nich to: Dębina (516 ha),Czarnołęka (270 ha) oraz Mewia wyspa, Radolin, Ostrów Grabowski i inne

Ogromne walory turystyczne, sprzyjające warunki do uprawiania sportów wodnych oraz malownicze tereny i urokliwe zakątki to tylko niektóre cechy Jeziora Dąbie. Akwen jest czwartym co do wielkości polskim jeziorem i zrzesza nad swoimi brzegami zawsze liczne grona zafascynowanych turystów. Jezioro Dąbie znajdujące się w Szczecinie stanowi dawną zatokę Zalewu Szczecińskiego. Akwen jest czwartym co do wielkości jeziorem w Polsce a co za tym idzie największym zbiornikiem wodnym województwa zachodniopomorskiego. Jezioro Dąbie ma bardzo dobrze rozwiniętą linie brzegową nad którą znajdują się liczne przystanie i porty dla niewielkich statków. Liczne kluby żeglarskie znajdujące się na terenach Jeziora Dąbie sprzyjają nauce żeglugi i uprawianiu sportów wodnych. Akwen to jezioro deltowe polodowcowe i należy do jezior płytkich ponieważ maksymalna głębokość zbiornika wynosi niecałe 7 metrów. Jezioro Dąbie jest połączone systemem wodnych kanałów z Odrą. Przez Dąbie przepływa Reglica łącząc się w północnej części z głównym nurtem. Jezioro Dąbie dzieli się na dwie części: Jezioro Dąbie Wielkie znajdujące się w północnej części oraz Jezioro Dąbie Małe z południowej.
Jezioro Dąbie jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym i nie tylko. Przepiękne i malownicze tereny jeziora zrzeszają licznych turystów wrażliwych na walory przyrodnicze. Co więcej Dąbie znajduje się w całości na obszarze ochrony ptaków - Dolina Dolej Odry. Dobrze rozwinięta linia brzegowa z licznymi portami oraz dogodne warunki naturalne Jeziora Dąbie sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Zwolennicy żeglowania czy windsurfingu odnajdą coś dla siebie. Pasjonaci wędkarstwa także nie będą się nudzić na wodach jeziora ponieważ liczne gatunki ryb pozwolą na obfity połów. Na jeziorze występują bardzo liczne sieci rybackie stanowiące duży problem dla żeglarzy. Długość sieci może dochodzić nawet do 900 metrów, dlatego też istnieje zakaz pływania wzdłuż torów wodnych. Klimat nad Jeziorem Dąbie jest podobny do klimatu jaki panuje na Nizinie Szczecińskiej. Na jeziorze przez cały rok dominują silne wiatry północno zachodnie co sprzyja uprawianiu sportów wodnych, a zwłaszcza windsurfingu. Okres jesieni i zimy to trudne warunki do żeglugi spowodowane małą głębokością jeziora i krótką falą co podczas silnych powiewów wiatru sprawia, że żegluga może być niebezpieczna.

jsulejowskimapZalew Sulejowski – sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz. Powstał w latach 1969 - 1974 w wyniku przegrodzenia rzeki Pilicy w okolicy miejscowości Smardzewice, na jej 139 kilometrze od ujścia, na granicy ówczesnych województw łódzkiego i kieleckiego. Powstała tam betonowo-ziemna tama o długości 1200 m i wysokości 16 m, która przyczyniła się do powstania zbiornika o powierzchni 2700 ha. Linia brzegowa zbiornika wynosi 58 km, z czego 11 km znajduje się na terenie gminy Wolbórz. Zasilany jest przez dwie rzeki: Pilicę i Luciążę .Powstanie zbiornika miało na celu zapewnienie wody pitnej dla Tomaszowa Mazowieckiego i Łodzi.

 

długość 17,1 km,
maksymalna szerokość 2,1 km,
średnia szerokość 1,5 km,
średnia głębokość 3,3 m,
maksymalna głębokość 11 m,
długość linii brzegowej 58 km,
powierzchnia ok. 22 km2,
pojemność użytkowa 61 mln m?
pojemność max 75 mln m3
powierzchnia zlewni 4 900 km2
jsulejowskie

 

Sprzęt pływający można wyczarterować wzdłuż całej lini brzegowej Zalewu Sulejowskiego, począwszy od portu jachtowego „Maruś” , który jest położony najbliżej zapory, w okolicach hotelu „Kruk”. Kierując się na południe mijamy Ośrodek Wypoczynkowy „Borki” z przystanią jachtową , plażą i strzeżonym kąpieliskiem. Na Borkach znajduje się również główna baza ratownicza WOPR z Tomaszowa Maz. Dużym ośrodkiem żeglarskim jest Bronisławów, gdzie znajdują się dwa porty jachtowe, z dobrze rozwiniętym zapleczem gastronomiczno –noclegowym. Jest to przystań jachtowa „ U Łysego” oraz Ośrodek Wypoczynkowy „Wodnik” oraz przystań jachtowa łódzkiego klubu żeglarskiego „ Latający Holender”. Tutaj również mieści się główna baza ratownicza WOPR z Piotrkowa Trybunalskiego. W pobliżu znajduje się hotel Magellan, który jest centrum konferencyjno – wypoczynkowym. Kolejne dwa porty, które są w bliskiej odległości od siebie to port „Na Cyplu” w Barkowicach Mokrych i port „U Bosmana” z dużym polem biwakowym.Patrząc na drugą stronę akwenu, znajdziemy tam kolejno : porty w Zarzęcinie wraz z harcerską przystanią żeglarską, gdzie, podczas sezonu letniego młodzież, przebywająca tam na obozach, szkoli się na jachtach typu Wielki Trener i DZ oraz bełchatowską przystań żeglarską z tawerną „Pod wściekłym psem”, miejscem wielu inicjatyw żeglarskich Zalewu Sulejowskiego. Zapraszamy również na licznie organizowane na akwenie jeziora Sulejowskiego regaty żeglarskie.

jeziorskoJeziorsko -zbiornik zaporowy na Warcie o powierzchni 42,3 km? i pojemności 202,8 mln m?. Jest największym zbiornikiem retencyjnym w regionie łódzkim położonym pomiędzy miastami Wartą na południu, a Skęczniewem  na północy. W okolicy Skęczniewa zbudowano  w 1986 r. zaporę spiętrzająca wodę  zbiornika. Zalew  miał  zapewnić regulację przepływów rzeki  pełniąc rolę systemu nawadniania okolicznych użytków rolnych. Dodatkowo  zapewnia odpowiednie warunki  rekreacyjne oraz dostarcza energie elektryczną  uzyskiwaną z przepływającej wody w elektrowni o  mocy  4,89 MW. Południową część zbiornika stanowi rezerwat ornitologiczny .Miejsce ważne dla żeglarzy to wieś  Kościanki wraz z ośrodkiem  „Rafa” oferującym sprzęt z odpowiednim zapleczem . Z ważniejszych wydarzeń historycznych : w 1999 r. odbyły się motorowodne mistrzostwa Polski, a w 2001 r. eliminacje do motorowodnych mistrzostw Europy w klasie O-500.

Durowskie jezioro rynnowe położone w Wielkopolsce, w powiecie wągrowieckim. Powierzchnia jeziora durowskiewynosi ok. 160 ha średnia , długość ok. 6 km, głębokość wynosi ok. 8m, największa głębia to 14,6 m. Woda w zbiorniku zaliczona została do  III klasy czystości. Jest połączone z Jeziorem Kobyleckim poprzez Strugę Gołaniecką. Na jeziorze znajduje się jedna wyspa porośnięta w całości roślinnością stanowi doskonałą kryjówką dla narybku. Położenie  w centrum miasta Wągrowca stanowi  wielka atrakcja turystyczna miasta. Mieszkańcy i turyści korzystać mogą z plaży i kąpieliska oraz wypożyczalni sprzętu wodnego. W okresie letnim często na akwenie odbywają się liczne regaty żeglarskie min. w 2011 XXXV Otwarte Żeglarskie Mistrzostwa Pilskiego OZŻ lub mniejsze Mistrzostwa Świata w Modelarstwie Żaglowym.
Żeglarze mogą skorzystać z przystani i sprzętu w Klubie Żeglarskim LKS „NEPTUN” 

 nieslyszNajwiększe jezioro na Pojezierzu Lubuskim zwane także Jeziorem Niesulickim. Charakteryzuje się położeniem w otoczeniu pięknych lasów sosnowych oraz niesłychaną przejrzystością wody w klasie I. Lustro wody jeziora dzieli się na dwie części południową i północną .Ich granicę stanowi linia biegnąca z zachodu od cypla półwyspu Grodzisko przez wyspy Koziniec do brzegu wsi Przełazy .Część południowa pochodzenia morenowego ma długość 3 km i szerokość 650 m oraz powierzchnię 145 ha , należą do niej  min : Zatoka Borowska 8 ha o charakterystycznej niskiej temperaturze wody w porównaniu do innych obszarów jeziora. Zatoka Kulina o zalesionych  brzegach w formie stromych klifów których  pobrzeże porasta 50 metrowy pas szuwar. Najbardziej na południe położona osada Niesulice , niegdyś osada rybacka obecnie letniskowa . We wsi znajdują się gospodarstwa agroturystyczne , ośrodki wypoczynkowe przystanie , jadłodajnie  . W miejscu wypływu rzeczki Obłok położone jest kąpielisko i przystań Klubu Żeglarskiego „Lumel”. Poruszając się na zachód  po 400 m napotykamy kąpielisko i przystań OW Komendy Wojewódzkiej Policji , OW

Copyright © 2012-2024. All Rights Reserved.



-->