Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Historia żeglarstwa https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Artykuły

Żeglarstwo Polskie

   Historia żeglarstwa rozpoczyna się w początkach dziewiętnastego wieku kiedy to powstają pierwsze zastępy harcerskie zainteresowane uprawianiem żeglarstwa morskiego. Prekursorem jak i organizatorem takiej formy działalności był Józef Jakóbkiewicz który w latach 1917 pod skrzydłami Hufca Syberyjskiego zakładał zastępy harcerskie we Władywostoku i Charhinie . Ich członkowie w latach 1924-1928 na terenie półwyspu Helskiego organizują pierwsze szkolenia żeglarskie. 

   W 1919  Polska otrzymała  mocy Traktatu Wersalskiego 147 km wybrzeża bałtyckiego co znacznie ożywiło działania naszych żeglarzy .W owym czasie Otton Weiland powołuje Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa z siedziba w Charzykowie.

   W 1992  w Chojnicach zawiązuje się pierwszy klub żeglarski przekształcony ze SPŻ. W tym okresie świat żeglarstwa polskiego zasilają powracające z zagranicy znane postacie : Mariusz Zaruski, Antoni Aleksandrowicz , Konstanty  Maciejewicz.

   W 1924 Antoni Aleksandrowicz i Mariusz Zaruski zakładają Yacht Klub Polski , komandorem zostaje Zaruski. Klub szkoli przyszłe kadry żeglarskie. Na wyposażenie klubu wchodzą nowo zakupione jachty szkoleniowe „Witeź” „Gryf” oraz dwumasztowy
„ Cameron”. Następnym klubem był Wojskowy Yacht Klub w Warszawie oraz Yacht klub AZS , harcerskie drużyny wodniackie ,Liga Morska i Rzeczna. W maju konstytuuje się Polski Związek Żeglarski  PZŻ równoczesne stając się członkiem Międzynarodowego Związku Żeglarstwa Regatowego . Po raz pierwszy polak Edward Bryzemejster  reprezentuje nas na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu zajmując 12 miejsce podczas organizowanych regat olimpijskich.

   W 1925 Mariusz Zaruski organizuje pierwszy rejs morski na trasie Polska- Szwecai- Danii , załoga płynie na jachcie  „Witeź”. Powiększa się również flota polskich jachtów o jachty  „Jurand” i „Gryf”

   W 1926 z inicjatywy Mariusza Zaruskiego zawiązuje się Komitet Floty Narodowej, fundusze komitetu pozwoliły na zakup nowych jednostek min. „Daru Pomorza” , który wykorzystywany był od 1930 jako jednostka szkoleniowa  Polskiej Marynarki Handlowej w zastępstwie wysłużonego żaglowca „Lwów” . Prężne działania Zaruskiego ukoronowane zostały zakupem w 1934 jednostki szkoleniowej „Zawisza Czarny” .  W latach międzywojennych Gdański Akademicki Związek Morski kupuje następne osiem jachtów.

   W 1932 Pierwsze rejsy dookoła świata rozpoczął Władysław Wagner i Rudolf Korniowski na szalupie „Zjawa” wyruszając w 1932 z Gdyni  . Podczas rejsu  w wyniku wielu ciekawych perypetii  Zmieniano  kolejno jachty  z „Zjawa I” na „Zjawa II” i „Zjawa III” . Wagner po siedmiu latach rejsu dotarł do Londynu .

   W 1933 Rejs przez  Atlantyk na trasie  Gdynia – Chicago jachtem „Dal”  . Organizatorem był żeglarz i pisarz  Andrzej Bohomolec . Rejs zaplanowany w bezpiecznej - jak się wydawało - trasie pasatowej. Pomimo tej ostrożności, jacht, wraz z załogą, dostał się w oko cyklonu . Pomimo niebezpieczeństw 11 czerwca załoga dotarła do Nowego Jorku by kontynuować dalszą wyprawę .

   W 1937 "Dar Pomorza" pod dowództwem komendanta Konstantego Maciejewicza jako pierwszy polski statek okrążą przylądek Horn.

   W 1938  na jachcie „Poleszuk w rejs dookoła świata wyruszają harcerze z Warszawy .

W okresie II wojny zaplecze żeglarstwa polskiego przestaje praktycznie istnieć  poczym od 1945  rozpoczyna jego się odbudowa praktycznie od podstaw.

W 1957 zostaje reaktywowany PZŻ po likwidacji w 1951 .

Ważniejsze wydarzenia żeglarskie w historii powojennej .


   W 1967 Leonid Teliga pierwszy Polak wyrusza w samotny rejs dookoła świata, na jachcie "Opty".  Rejs rozpoczął się 25 stycznia 1967, trasa wiodła z Casablanki na zachód, uczęszczanymi szlakami .

   W 1972 Krzysztof Baranowski w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy z Plymouth do Newport  na jachcie "Polonez" zajął 12 miejsce. Po czym odbył dalszą drogę dookoła świata (jako trzeci Polak, po Władysławie Wagnerze i Leonidzie Telidze). W ciągu 272 dni pokonał 35 424 mil morskich.

   W 1976 Krystyna Chojnowska-Liskiewicz na jachcie „Mazurek” rozpoczęła z  Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich 10 marca wyruszyła w samotny rejs dookoła świata, który jednak został przerwany z powodu konieczności powrotu do portu w celu naprawy awarii. 28 marca ponownie rusza  z Las Palmas, rejs tym razem przebiegł pomyślnie. Trasa przebiegała przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po dwóch latach, 20 marca 1978 żeglarka zamknęła pętlę rejsu dookoła świata w pobliżu wysp Zielonego Przylądka, przepływając samotnie 28 696 mil morskich.

   W 1979 Jako pierwszy Polak i trzeci człowiek w historii, Henryk Jaskuła na jachcie "Dar Przemyśla" wyruszył samotnie w trasę do o koła ziemi . Rejs trwał 344 dni, a trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni i zakończył się 20 maja 1980 roku.

   W 1983 Krzysztof Baranowski na niedawno zbudowanej "Pogorii" organizuję Szkołę pod Żaglami – kilku miesięczny rejs dla młodych żeglarzy z całej Polski, podczas którego musieli pogodzić żeglarstwo z nauką.

   W 1996 Mateusz Kusznierewicz zdobywa w Atenach złoty medal olimpijski, zwyciężając rywalizację w klasie Finn.

   W 2001 Roman Paszke na jachcie Warta-Polpharma zdobywa 4. miejsce w prestiżowych regatach dookoła świata - The Race.

   W 2010 Zbigniew Gutkowski wziął udział w okołoziemskich regatach VELUX 5 Oceans Race, Regaty składają się z pięciu etapów o łącznej długości 30 000 mil morskich. Gutek płynął jachtem klasy Eco 60 Operon Racing (POL-2, port macierzysty Sopot), najstarszą jednostką w stawce. Jacht w chwili wyścigu miał 19 lat a na swym koncie zwycięstwo w regatach Vendée Globe (skiperAlain Gautier) w ich drugiej edycji z lat 1992/1993. W pierwszych trzech etapach Gutek zdobył drugie miejsce, mimo wielu problemów z jachtem. Drugie miejsce w trzecim etapie wygrywając z trzecim Chrisem Stanmore-Majorem o zaledwie kilkadziesiąt sekund. W klasyfikacji generalnej zajął 2. miejsce. Jest pierwszym Polakiem, który wziął udział w samotniczych regatach oceanicznych.

   W 2011 Znany żeglarz kapitan Tomasz Cichocki wypłynął z Sopotu w samotny rejsu dookoła świata bez zawijania do portów. Na jachcie "Polska Miedź" zamierzał w ok. 300 dni pokonać trasę blisko 24 tys. mil morskich. 7 maja 2012 polski żeglarz kończący rejs w Breście

   W 2012 Roman Paszke wyrusza na trasę pod wiatr (kurs z Europy najpierw na Horn) , pokonało go  dotychczas sześciu żeglarzy, natomiast z wiatrem (kurs na RPA) blisko 200. Oba rekordy należą do Francuzów. Na 314 mil morskich przed Przylądkiem Horn, przy wietrze 105 km/godz, doszło do uszkodzenia lewego pływaka, poniżej linii wodnej. Żeglarz postanowił przerwać rejs i skierować się  do Rio Gallegos w Argentynie.

 Cdn.

 

Copyright © 2012-2024. All Rights Reserved.



-->