Artykuły
Ocena użytkowników:  / 2

Zaczynamy odliczanie!

862x294 LinkedIn spotkajmy sie

Nowe polskie stocznie jachtowe zadebiutują na krajowym rynku podczas 19. edycji Targów Żeglarstwa i Sportów Wodnych BOATSHOW, które odbędą się w Łodzi w dniach 17 – 19 listopada. W trakcie targów premierowo pokażą między innymi: drewniany jacht motorowy White Eagle, katamaran Navigathor 26, żaglowy SEN 749 oraz jachty spacerowe nawiązujące swoim wyglądem do popularnych houseboat’ów. Wśród nowości znajdą się także bolid wodny Gokart 3 Bros oraz najmniejszy jacht regatowy na świecie - mini 230.  Galeria - "tegoroczne nowości"

- Tegoroczna edycja BOATSHOW zgromadzi 134 wystawców, a wśród nich szczególnie szeroko reprezentowani będą producenci jachtów motorowych oraz twórcy popularnych na śródlądziu żaglówek – zapowiada Grzegorz Wiśniewski z firmy Interservis, która organizuje targi.

Czytaj więcej: BOATSHOW Łódź 2017 zaczynamy odliczanie

Ocena użytkowników:  / 0

Już w najbliższą niedzielę, 10 września, wystartują regaty Bitwa o Gotland – Delphia Challenge 2017. Wielka żeglarska Bitwa zostanie rozegrana już po raz szósty. Na liście startowej znajduje się rekordowa liczba 35 zawodników, z których większość zgłosiła się w już pierwszej dobie zapisów, jeszcze w styczniu.

gotland

Bitwa o Gotland to najtrudniejszy morski wyścig żeglarski w Polsce. Zasady rywalizacji pozostają bez zmian – trasa liczy 500 mil dookoła Gotlandii i trzeba ją pokonać non-stop. Na każdym z jachtów znajduje się jeden człowiek, a dookoła roztacza swoje fale jesienny Bałtyk. Ukończenie Bitwy daje kwalifikację do startu w międzynarodowych regatach oceanicznych samotników i jest uznawane m.in. przez Royal Western Yacht Club of England.

– Ubiegłoroczna flota liczyła 25 jachtów, a liczba ta wynikała ze względów bezpieczeństwa i wprowadzonego po raz pierwszy limitu miejsc – mówi Krystian Szypka, pomysłodawca i uczestnik pierwszych edycji, a obecnie dyrektor regat. – W tym roku zdecydowaliśmy się zwiększyć liczbę uczestników do 35 osób, kładąc również większy nacisk zarówno na zabezpieczenie regat, szkolenie zawodników jak i na kwalifikacje kandydatów – dodaje.

– Cieszy nas, że Bitwa się rozwija i coraz więcej żeglarzy podejmuje wyzwanie samotnej żeglugi wokół Gotlandii – mówi Piotr Kot, współwłaściciel firmy Delphia Yachts. – Jesteśmy dumni, że po raz kolejny jesteśmy partnerem strategicznym tego wydarzenia – dodaje.

Czytaj więcej: Bitwę o Gotland – Delphia Challenge 2017

Ocena użytkowników:  / 0

Szymon 29

6 sierpnia, u wybrzeży brytyjskiego Cowes, wystartowały regaty Rolex Fastnet Race - najstarszy i najtrudniejszy wyścig morski w Europie. W tym roku w tych prestiżowych regatach mamy kamieński akcent. Sternikiem jachtu Errislanna jest Szymon Kuczyński z Jacht Klubu Kamień Pomorski, oficjalny ambasador Mariny Kamień Pomorski. Dowodzona przez Szymona załoga staruje w barwach SailPro School of Yachting. Drugim skipperem jest Mateusz Kubik, a pozostałe 7 osób załogi stanowią amatorzy.

Czytaj więcej: Wystartowały regaty Rolex Fastnet Race. Wśród uczestników Szymon Kuczyński z Jacht Klubu Kamień...

Ocena użytkowników:  / 0
Złoto zostaje w Szczecinie. Załoga Patryka Zbroi zwycięża w Szczecin Match Race poprawiający tym samym swoją pozycje w Pucharze Świata i powiększając swoje szanse na udział w finale European Match Race Tour.
patryk zbroja zwyciezca szczecin match

To właśnie załoga Patryka Zbroi pokonała bardzo mocną fińską ekipę Olli-Pekka Lumijarvi. Finałowa walka rozpoczęła się już w piątek na Jeziorze Dąbie, gdzie rozegrano po jednym wyścigu. W sobotę żeglarze przenieśli się do samego centrum Szczecina. Wyścig po medale rozegrano na Odrze w okolicach Wałów Chrobrego i North East Marina. Regaty w rodzinnym mieście to dodatkowa presja, z którą trzeba sobie poradzić mówią zwycięzcy.

– Pracujemy nad tak zwaną psychologią sportu już od dłuższego czasu, ale ta delikatna presja gdzieś się pojawia, kiedy są najbliżsi, obserwują wyścig z brzegu czy łódki. Trzeba się rzeczywiście od tego odciąć i być skoncentrowanym. Dodatkowo tu na Odrze warunki nie są łatwe, więc to skupienie musi być maksymalne – mówi Patryk Zbroja z Team Bakista.

Sternik nie ukrywa, że walka była trudna, bo Finowie mają bardzo zgraną załogę z aktualnym mistrzem świata na pokładzie Philem Robertsonem. Dodatkowo kręcący wiatr i prąd wody nie ułatwiały zadania. Ostatecznie załogantom Patryka udało się zwyciężyć w trzech meczach z rzędu zdobywając tym samym złoty medal. Walka o zamknięcie podium rozgrywana była pomiędzy załogami Szymika i Sawickiego. To właśnie tu było najwięcej emocji szczególnie przed przekroczeniem linii mety kiedy trwała tak zwana procedura startowa. Szymik doprowadzając do kontaktu z łódką przeciwnika został ukarany i musiał wykonać dodatkowy obrót jachtem o 360 stopni.

– Kolizja ta doprowadziła do zdobycia przez załogę Szymika dość znaczącej przewagi, dlatego musieliśmy nałożyć na nich kolejną karę do wykonania natychmiast, a nie w dowolnym czasie przed ukończeniem wyścigu. Ma to na celu wyrównanie szans obu załóg – mówi Luigi Bertini, szef arbitrów.

Ostatecznie nie pomogło to załodze Szymika, który nie zachował ostrożności i podpływając zbyt blisko brzegu osiadł jachtem na mieliźnie. Tym samym podium zamknęła załoga Sawickiego.

Czytaj więcej: Polish Match Tour Szczecin

Ocena użytkowników:  / 0

Tall Ships Races 2017Od 5 do 8 sierpnia Szczecin kolejny raz stanie się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawiną do stolicy Pomorza Zachodniego, by wspólnie z mieszkańcami i turystami świętować wielki finał regat The Tall Ships Races 2017.Impreza organizowana była przez Szczecin już dwa razy – w latach 2007 i 2013. Dwukrotnie zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości, a Szczecinowi uznanie w oczach innych portów. Po raz trzeci finał wyścigu odbędzie się nad Odrą w roku 2017. Przepiękne, położone nad wodą Wały Chrobrego ponownie wypełnią się niezapomnianą żeglarską atmosferą, a miasto rozbłyśnie bielą marynarskich czapek i pasiastymi koszulkami załogantów. Podobnego klimatu nie odnajdziemy w żadnym innym miejscu!

Czytaj więcej: FINAŁ REGAT WIELKICH ŻAGLOWCÓW

Ocena użytkowników:  / 0

Wiatr i woda 2017

29. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA w Warszawie odbędzie się w dniach 16-19 marca 2017 roku w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56 c.

Podczas warszawskiej, wiosennej edycji targów swoje produkty prezentuje ponad 400 firm oferujących sprzęt i akcesoria ze wszystkich dziedzin aktywnego wypoczynku i sportów związanych z wodą: żeglarstwa, jachtingu motorowego, kajakarstwa czy nurkowania. Znaczący procent wystawców stanowią firmy z zagranicy, m.in. z Chorwacji, Egiptu, Grecji, Litwy, Niemiec, Słowenii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Czytaj więcej: Wiatr i Woda Warszawa marzec 2017

Ocena użytkowników:  / 0

"Dal" obecnie jest jednym z eksponatów Muzeum Wisły w Tczewie a oto jego historia.

TCZEW DAL


Pierwszym armatorem „Dali” był Polak Andrzej Bohomolec, ułan w armii Hallera w okresie wojny polsko – Bolszewickiej i pierwszy  Polak który przepłynął Atlantyk . Nasz armator w czasach pokoju pasjonował się żeglarstwem , pływał z samym Mariuszem Zaruskim i innymi znanymi żeglarzami 20-lecia międzywojennego. W tamtych czasach poznał dwóch panów absolwenta Szkoły Morskiej Jana Witkowskiego i Jerzego Świechowskiego – oficera Marynarki Handlowej  doświadczonego nawigatora. Zaproponował im współudział w realizacji swego marzenia – wyprawie małym jachtem przez Atlantyk – do Chicago.

Czytaj więcej: Niezwykła historia s/y DAL

Ocena użytkowników:  / 1

Lat Holenr210 stycznia minęło dokładnie 50 lat od pierwszej emisji programu telewizyjnego „Latający Holender”. Którego emisja trwała 26 lat , do 12 maja 1993 roku . Audycja o charakterze popularyzującym morze oraz różnego rodzaju akcje i konkursy dzięki którym blisko milion młodzież wyruszała w rejsy Bałtyckie. Większość rejsów odbyło się na żaglowcach „Generał Zaruski”, „Henryk Rutkowski”, „Zawisza Czarny”, „Pogoria”. Wielu młodych żeglarzy kształtowało swoje charaktery czego namacalnym efektem było wyłonienie w przyszłości kilku rektorów , profesorów , dwóch ministrów, lekarzy oraz zawodowo pracujących żeglarzy .

Twórca programu był legendarny rektor Bohdan Sienkiewicz . W 50 rocznice 7 stycznia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się spotkanie twórców z liczną załogą „Latającego Holendra”

Czytaj więcej: 50 lat "Latającego Holendra"

Ocena użytkowników:  / 0

Uroczysta gala kończąca tegoroczną edycję Pucharu Bałtyku Południowego odbyła się w Kamieniu Pomorskim 10 grudnia. Nagrodzeni zostali najlepsi sternicy w klasyfikacji ogólnej i morskiej w grupach ORC, KWR i Open, wyróżniono też największe regaty cyklu.

kamien pomorski 2016

Na uroczystość w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przybyli zaproszeni żeglarze oraz przedstawiciele władz samorządowych i organizacji biorących udział w projekcie. Spotkaniu towarzyszyła muzyka w wykonaniu Kwartetu Grodzkiego. Gospodarz Marek Świderski, prezes zarządu Mariny Kamień Pomorski i honorowy prezes Jacht Klubu Kamień Pomorski, uroczystość rozpoczął od podsumowania sezonu w klubie i wręczenia wyróżnień członkom. Puchar prezesa JK Kamień Pomorski otrzymał Robert Rayski, sternik jachtu „Hruby”, a nagrodę za Rejs Roku JK Kamień Pomorski otrzymał Szymon Kuczyński za rejs Maxus Solo Around. Zaprezentował się również Amica JKKP Team – klubowi wicemistrzowie Polski w żeglarstwie.

Czytaj więcej: Puchar Bałtyku Południowego. Zakończenie sezonu w Marinie Kamień Pomorski

Ocena użytkowników:  / 0
  • Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych

Szanowny Pan
prof. dr. hab. Jan Szyszko
Minister Środowiska
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa

Stowarzyszenie Armatorów Jachtowych wnosi o pilne poddanie konsultacjom społecznym projektu nowelizacji ustawy Prawo wodne, który dostępny jest na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pod adresem:

https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12284651

Projekt zawiera wiele kontrowersyjnych zapisów. Z racji zainteresowań naszego Stowarzyszenia jesteśmy zmuszeni odnieść się w pierwszym rzędzie do poniżej wymienionych artykułów projektu.
„Art. 34. Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód, obejmujące:
9) uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy przekraczającej 9,9 KM, z wyłączeniem dróg wodnych;”
Wnosimy o bezwzględnie konieczne o wykreślenie pkt. 9 z art 34.

Czytaj więcej: Podatek Podwodny - Wrawo Wodne