Artykuły

Artykuły

2018-04-09 Patryk Zbroja

O kontrowersjach związanych z funkocjonowaniem i interpretacja ustawy Prawo wodne informujemy od kilku tygodni. Przed kilkoma dniami, nową ustawę żeglarską zapowiedział minister Marek Gróbarczyk. Dziś kolejna ważna opinia – fachowo i konkretnie na najważniejsze pytania dotyczące podatku podwodnego odpowiedział prawnik, a jednocześnie znakomity żeglarz, mecenas Patryk Zbroja.

mikołajki

Nowe Prawo wodne przyjmuje zasadę, że wszelkie grunty pokryte wodami stanowiące własność Skarbu Państwa, niezbędne do prowadzenia przedsięwzięć związanych z:

1) energetyką wodną,
2) transportem wodnym,
3) wydobywaniem kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów lub wycinaniem roślin z wody,
4) infrastrukturą transportową lub przesyłową,
5) infrastrukturą przemysłową, komunalną lub rolną,
6) uprawianiem rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb,
7) działalnością usługową,
8) infrastrukturą telekomunikacyjną,
9) korzystaniem z gruntów pokrytych wodami w sposób inny niż określony w pkt 1-8,

Historyczny jacht „Polonez” na którym kapitan Krzysztof Baranowski opłynął świat w latach 1972 – 1973 na sprzedaż. Następnie jacht został przekazany Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, gdzie służył studentom. Po latach „Polonez” trafił w prywatne ręce – stał się własnością firmy deweloperskiej „Włodarzewska” S.A. Po przebudowie zakończonej w 2008 roku odzyskał dawną świetność i ponownie wypłynął na morze. Uczestniczył też w bałtyckich regatach.

polonez

Z uwagi na fakt, że właściciel jachtu ogłosił upadłość, syndyk sprawujący pieczę nad majątkiem firmy jest zobligowany do sprzedaży jachtu. W czwartek 19 kwietnia zakończy się pierwsza aukcja jachtu

boatex poznan

Obierz kurs na Poznań!

W dniach 9-11 lutego 2018 r. w Poznaniu odbędzie się już czwarta edycja Targów Sprzętu Pływającego i Sportów Wodnych BOATEX. To wydarzenie kierowane do wszystkich miłośników aktywnego spędzania czasu nad wodą, zarówno tych doświadczonych z wieloletnim stażem i ogromną wiedzą, jak i tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z szeroko pojętą rekreacją na wodzie.

festiwal rybnik

Tegoroczny śląski JachtFilm Festiwal odbędzie się 23 i 24 marca w Teatr Ziemi Rybnickiej. Wydarzenie objęte jest Patronatem Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery.

Festiwal podzielony jest na dwie części, poranną dla szkół i dzieci oraz popołudniowo/wieczorną dla wszystkich. W części porannej zaprezentowane będą filmy młodzieżowe oraz z prezentacja Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Program prowadzi rybnicki klub żeglarski TS Kuźnia a prezentacje poprowadzą trenerzy klubu, Mirosław Małek oraz Jacek Błaszczyk.

W piątek sesja poranna będzie dostępna tylko dla zorganizowanych grup szkolnych, natomiast wszyscy pozostali chętni, dzieci wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w takiej samej sesji w sobotę.

Wyrwany lodom Antarktydy „Polonus” wraca do kraju. O akcji ratowania jachtu czytaj -

https://jachtserwis.pl/index.php/ciekawostki/rejsy/332-s-y-polonus-znow-na-wodzie

polonus wiw

To wydarzenie bez precedensu w historii żeglarstwa. Jednostka uznana za utraconą, wróciła na ocean i zacumowała w porcie na Wyspach Zielonego Przylądka. Jest już bliżej macierzystego portu niż dalej. Ale niestety – po ponad dwóch latach walki o ocalenie jachtu, jego kapitan, bosman i aktualny armator popadł w tarapaty. A kadłub „Polonusa” wymaga remontu.

Copyright © 2018. All Rights Reserved.