Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Wyprawa – kierunek Rosyjska Arktyka 2019
Rejsy

Na jachcie Lady Dana 44 wyruszy z Gdańska wyprawa żeglarska w Rosyjską Arktykę - do brzegów Ziemi Franciszka Józefa i Nowej Ziemi.

DSC 3303  fot.ladydana44.pl

Dwóch niezwykle doświadczonych kapitanów rejsów polarnych: Ryszard Wojnowski, który jako pierwszy Polak poprowadził w latach 2013-2014 rejsy przez Przejście Północno-Wschodnie jak i Północno-Zachodnie, oraz Maciej Sodkiewicz,  organizator i kapitanem wyprawy, która w 2015 roku pobiła rekord świata w żegludze na północ, połączyło w tym roku siły, by jak najskuteczniej eksplorować trudno dostępne rejony Rosyjskiej Arktyki. Między 26 maja a 15 października na zmianę będą prowadzić etapowy rejs na trasie Gdańsk – Sankt Petersburg – Archangielsk – Nowa Ziemia – Ziemia Franciszka Józefa – Archangielsk – Sankt Petersburg – Gdańsk, tak by zmaksymalizować szansę na dotarcie do najbardziej odległych zakątków Ziemi Franciszka Józefa – położonego najdalej na północ archipelagu Eurazji.

 

Wyprawa wyruszy na pokładzie polskiego jachtu Lady Dana 44 - niespełna piętnastometrowej, stalowej jednostki zaprojektowanej tak, by mogła stawić czoła najbardziej niesprzyjającym warunkom panującym na wodach polarnych. Jak dzielnym jest jachtem Lady Dana 44 wielokrotnie udowodniła, gdy w latach 2013-2014 pokonała zarówno Przejście Północno-Wschodnie jak i Północno-Zachodnie. Zakończona jesienią 2018 roku wyprawa dookoła świata drogą przez Horn, Antarktydę i Przejście Północno-Wschodnie tylko ugruntowała to przekonanie.

Wielodniowy rejs przez Morze Barentsa i żegluga po usianych dryfującym lodem wodach powyżej  równoleżnika 80°N będą prawdziwym sprawdzianem dla kapitanów i załogi. Konieczna będzie stała, bliska współpraca z działem brzegowym wyprawy, tak by na bieżąco śledzić zmiany pogody i sytuację lodową. Dodatkowe, już nieżeglarskie wyzwanie stanowi szczegółowy nadzór, który władze Rosji sprawują nad wodami Arktyki. Na szczęście organizatorzy wyprawy Rosyjska Arktyka 2019 mają doświadczenie również w rozmowach z rosyjską administracją.

rosyjskaarktyka2019

Copyright © 2012-2019. All Rights Reserved.