Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Rejsy
Rejsy

Rejsy

Szanowni Państwo!

Szymon finish fot. Mateusz Kubik small     Szymon Kuczynski 01 fot.Marcin Zaborowski

Miło nam poinformować, że w ostatnich dniach ustanowiony został rekord świata samotnej, okołoziemskiej żeglugi na najmniejszym jachcie w historii! Ten trudny wyczyn udało się osiągnąć żeglarzowi – Szymonowi Kuczyńskiemu, który na niewielkim jachcie Maxus 22 (długość 6,36 m), wyprodukowanym w polskiej stoczni Northman, opłynął świat bez zawijania do portu oraz bez pomocy z zewnątrz.

20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego) jacht Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył Antarktydę, zamykając pętlę na pozycji: 62o00’28. szerokości geograficznej południowej i 064o53’66. długości geograficznej wschodniej. Wykonanie pełnej pętli po wodach Antarktyki zajęło polskim żeglarzom: 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non-stop cały czas płynąc na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Takiego wyczynu nie udało się wcześniej dokonać nikomu na świecie.

KatharsisII Petla zamknieta 4 comp 1024x480

celem Wyprawy było okrążenie Antarktydy po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała żeglując non-stop już 12700 mil morskich, w tym 10400 mil po przybrzeżnych wodach Antarktydy.

Na 10 dni przed planowanym startem wyprawy "Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej" do V & A Mariny w Kapsztadzie przybyła już cała załoga jachtu "Katharsis II".

informacja prasowa AntarcticCircle60s.pl

zaloga katharsis ii

Przygotowania do wyprawy idą pełną parą od rana do wieczora. Cała dziewięcioosobowa załoga żyje zbliżającym się rejsem. Tymczasem w marinie dominuje atmosfera wyścigów i regat. Ostatni finał przygotowań wyprawy w porcie jachtowym w Kapsztadzie zbiegł się z pobytem ekip słynnych regat Volvo Ocean Race. Nieopodal "Katharsis II" stoją wspaniałe maszyny regatowe.

Podczas, gdy polska załoga szykuje na swój rejs ciężkie żagle oraz zwozi i przygotowuje prowiant na kilka miesięcy, załogi regatowe VOR polerują burty i przeglądają lekkie spinakery. Wszystkie zespoły mijają się codziennie i serdecznie pozdrawiają. Żeglarstwo łączy!

W piątek 8 grudnia odbyły się widowiskowe regaty na akwenie blisko portu. Załoga "Katharsis II" oderwała się na chwilę od prac na pokładzie i popłynęła jachtowym pontonem na zewnątrz portu, by pokibicować załogom Volvo podczas wyścigu portowego.

Szymon Kuczyński wreszcie wystrzelił na północ! „Atlantic Puffin” minął równoleżnik argentyńskiej Wyspy Stanów (Isla de los Estados) i zmierza w kierunku północnym prowadzącym na wschód od Falklandów. Pozycja: szerokość -54.446203, długość -55.298523. Prędkość: 6 węzłów.

POZYCJA JACHTU – LINK

W roku 2017 minęła setna rocznica urodzin Leonida Teligi, który przyszedł na świat 28 maja 1917 r. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć sylwetkę tego wielkiego żeglarza, wieloletniego członka zespołu redakcyjnego "Żagli", który jako pierwszy Polak i pierwszy Słowianin okrążył samotnie ziemię pod żaglami, wpisując się na bardzo krótką listę żeglarzy, którzy dokonali tego wcześniej. W środę 25 stycznia minęło równo 50 lat od rozpoczęcia wyjątkowej wyprawy na pokładzie "Opty".

Leonid Teliga urodził się 28 maja 1917 r. w Wiaźmie, w Rosji. Dzieciństwo i młodość spędził w Grodzisku Mazowieckim. Tu chodził do szkoły i tu obudziło się jego zainteresowanie żeglarstwem.

Wojenne losy

Copyright © 2012-2019. All Rights Reserved.