Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Rejsy
Rejsy

Rejsy

Na jachcie Lady Dana 44 wyruszy z Gdańska wyprawa żeglarska w Rosyjską Arktykę - do brzegów Ziemi Franciszka Józefa i Nowej Ziemi.

DSC 3303  fot.ladydana44.pl

Dwóch niezwykle doświadczonych kapitanów rejsów polarnych: Ryszard Wojnowski, który jako pierwszy Polak poprowadził w latach 2013-2014 rejsy przez Przejście Północno-Wschodnie jak i Północno-Zachodnie, oraz Maciej Sodkiewicz,  organizator i kapitanem wyprawy, która w 2015 roku pobiła rekord świata w żegludze na północ, połączyło w tym roku siły, by jak najskuteczniej eksplorować trudno dostępne rejony Rosyjskiej Arktyki. Między 26 maja a 15 października na zmianę będą prowadzić etapowy rejs na trasie Gdańsk – Sankt Petersburg – Archangielsk – Nowa Ziemia – Ziemia Franciszka Józefa – Archangielsk – Sankt Petersburg – Gdańsk, tak by zmaksymalizować szansę na dotarcie do najbardziej odległych zakątków Ziemi Franciszka Józefa – położonego najdalej na północ archipelagu Eurazji.

Szanowni Państwo!

Szymon finish fot. Mateusz Kubik small     Szymon Kuczynski 01 fot.Marcin Zaborowski

Miło nam poinformować, że w ostatnich dniach ustanowiony został rekord świata samotnej, okołoziemskiej żeglugi na najmniejszym jachcie w historii! Ten trudny wyczyn udało się osiągnąć żeglarzowi – Szymonowi Kuczyńskiemu, który na niewielkim jachcie Maxus 22 (długość 6,36 m), wyprodukowanym w polskiej stoczni Northman, opłynął świat bez zawijania do portu oraz bez pomocy z zewnątrz.

Szymon Kuczyński wreszcie wystrzelił na północ! „Atlantic Puffin” minął równoleżnik argentyńskiej Wyspy Stanów (Isla de los Estados) i zmierza w kierunku północnym prowadzącym na wschód od Falklandów. Pozycja: szerokość -54.446203, długość -55.298523. Prędkość: 6 węzłów.

POZYCJA JACHTU – LINK

20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego) jacht Katharsis II z kapitanem Mariuszem Koperem i ośmioosobową załogą okrążył Antarktydę, zamykając pętlę na pozycji: 62o00’28. szerokości geograficznej południowej i 064o53’66. długości geograficznej wschodniej. Wykonanie pełnej pętli po wodach Antarktyki zajęło polskim żeglarzom: 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek. Cała pętla została wykonana w trakcie żeglugi non-stop cały czas płynąc na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej. Takiego wyczynu nie udało się wcześniej dokonać nikomu na świecie.

KatharsisII Petla zamknieta 4 comp 1024x480

celem Wyprawy było okrążenie Antarktydy po przybrzeżnych wodach kontynentu, czyli na południe od 60 stopnia szerokości południowej. Katharsis II od wypłynięcia z Kapsztadu w dniu 23 grudnia 2017 do przecięcia swojego śladu ze stycznia 2018 r. pokonała żeglując non-stop już 12700 mil morskich, w tym 10400 mil po przybrzeżnych wodach Antarktydy.

Na 10 dni przed planowanym startem wyprawy "Non-stop dookoła kontynentu Antarktydy wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej" do V & A Mariny w Kapsztadzie przybyła już cała załoga jachtu "Katharsis II".

informacja prasowa AntarcticCircle60s.pl

zaloga katharsis ii

Przygotowania do wyprawy idą pełną parą od rana do wieczora. Cała dziewięcioosobowa załoga żyje zbliżającym się rejsem. Tymczasem w marinie dominuje atmosfera wyścigów i regat. Ostatni finał przygotowań wyprawy w porcie jachtowym w Kapsztadzie zbiegł się z pobytem ekip słynnych regat Volvo Ocean Race. Nieopodal "Katharsis II" stoją wspaniałe maszyny regatowe.

Podczas, gdy polska załoga szykuje na swój rejs ciężkie żagle oraz zwozi i przygotowuje prowiant na kilka miesięcy, załogi regatowe VOR polerują burty i przeglądają lekkie spinakery. Wszystkie zespoły mijają się codziennie i serdecznie pozdrawiają. Żeglarstwo łączy!

W piątek 8 grudnia odbyły się widowiskowe regaty na akwenie blisko portu. Załoga "Katharsis II" oderwała się na chwilę od prac na pokładzie i popłynęła jachtowym pontonem na zewnątrz portu, by pokibicować załogom Volvo podczas wyścigu portowego.

Copyright © 2012-2019. All Rights Reserved.