Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Rekordowe „100 agh” "Pogorii"
Artykuły

Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ustanowili Rekord Polski w kategorii „Największy wzór GPS wykreślony w sposób ciągły przez żaglowiec”.

 100agh

Rekord ustanowiono żaglowcem STS "Pogoria". Jego armatorem jest STAP (The Sail Training Association Poland), rejs odbywał się okazji 100-lecia AGH, a organizatorem rejsu było Koło Naukowe Metaloznawców działające przy Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Kieruje nim dr inż. Grzegorz Michta. W jubileuszowymrejsie udział wzięli zarówno pracownicy, jak i studenci oraz absolwenci AGH. Trasa obejmowała porty Loano (zaokrętowanie), Portovenere, Portoferrario, Porto Ercole i Civitavecchia (wyokrętowanie). Kapitanem była związana z "Pogorią" od kilkunastu lat k.j. Anna Kiełbik-Piwońska.

 

Napis o treści „100agh” został „narysowany” pomiędzy wyspami Elba i Pianosa. Pomysł, aby tak uczcić 100-lecie Uczelni powstał spontanicznie podczas rozmowy, w trakcie jednej z wacht. - Pierwotnie wydawało się to szalone i nierealne, ale uparci studenci AGH wraz z dr inż. Grzegorzem Michtą przekonali mnie do tego - mówi kapitan Kiełbik-Piwońska.

Nocą z 20 na 21 lutego, za manetkami i sterem stanął mechanik Mirosław Bednarz, a następnie oficer Andrzej Witowski, którzy idealnie wykreślili napis „100agh”. Wszystko oczywiście działo się pod czujnym okiem pani kapitan i w obecności większości załogi, która niecierpliwie czekając na efekt końcowy śledziła na bieżąco powstawanie napisu.

Copyright © 2012-2019. All Rights Reserved.