Artykuły

Artykuły

pajkowska1

Asia Pajkowska rozpoczęła w Plymouth w Anglii samotny wokółziemski rejs bez zawijania do portów.

W dniach od 13 do 17 września 2018 roku odbędą się V Regaty SPUTNIK CUP. Żeglarze będą rywalizować na akwenie Morza Bałtyckiego na trasie Kamień Pomorski - Bornholm do duńskiego portu Nexo.

Sputnik Cup 2018

Regaty Sputnik Cup organizowane są przez Stowarzyszenie Jacht Klub Kamień Pomorski przy współudziale partnerów:  Mariny Kamień Pomorski, Gminy Kamień Pomorski, Portu Nexo, Firmy Bornpol i Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Klasyfikacja jachtów będzie utworzona w grupach: ORC, KWR oraz OPEN. Klasy regatowe zostaną utworzone po zgłoszeniu się minimum trzech jachtów.

Impreza zaliczana jest do Pucharu Bałtyku Południowego oraz do Pucharu Sezonu KWR i ORC.

Pierwsza odsłona regat zacznie się po przepłynięciu z Kamienia Pomorskiego do Dziwnowa. Stamtąd uczestnicy ruszą na trasę pierwszego wyścigu na Bornholm. Kolejny wyścig rozegrany zostanie na trasie z Nexo-Christianso-Nexo, a trzeci i ostatni wystartuje z Bornholmu do Dziwnowa. Regaty zostaną uznane za ważne, jeśli odbędzie się przynajmniej jeden wyścig.

Rejestracja do regat potrwa do niedzieli 6 września poprzez stronę www.sputnikteam.pl i e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Regaty Sputnik Cup od pięciu lat promują Marinę Kamień Pomorski jako wygodną bazę, z której wyruszają rejsy na malowniczą wyspę Bornholm, położoną niespełna siedemdziesiąt mil na północ od portu. Ze względu na tak korzystne położenie, duńska wyspa dostępna jest dla żeglarzy trzymających swoje jachty w Marinie Kamień Pomorski nawet w ramach weekendowego rejsu i w ramach właśnie takiej formy powstał pomysł regat, łączących sportową rywalizację z weekendowym żeglarstwem turystycznym i dobrą zabawą.

W tym roku w imprezie po raz pierwszy wystartuje jacht Sputnik III z kapitanem Mateuszem Stodulskim, który współtworzył koncepcję regat Sputnik Cup, ale ze względu na swój czteroletni rejs dookoła świata nigdy nie miał okazji wziąć w nich udziału. Poprzednie Sputniki wyruszały na Bornholm blisko czterdzieści razy, wyznaczając główny żeglarski szlak Mariny Kamień Pomorski.

W ramach tegorocznej edycji regat wśród wielu atrakcyjnych nagród na zwycięzców czekać będą między innymi:

- roczny postój w Marinie Kamień Pomorski

- obraz „Regaty II” autorstwa Grażyny Stodulskiej

- markowe obuwie żeglarskie

- chemia jachtowa

Tekst: Mateusz Stodulski
Zdjęcia: Marek Wilczek i Sputnik Team
Kamień Pomorski 07.08.2018 r.

Historyczny jacht „Polonez” na którym kapitan Krzysztof Baranowski opłynął świat w latach 1972 – 1973 na sprzedaż. Następnie jacht został przekazany Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie, gdzie służył studentom. Po latach „Polonez” trafił w prywatne ręce – stał się własnością firmy deweloperskiej „Włodarzewska” S.A. Po przebudowie zakończonej w 2008 roku odzyskał dawną świetność i ponownie wypłynął na morze. Uczestniczył też w bałtyckich regatach.

polonez

Z uwagi na fakt, że właściciel jachtu ogłosił upadłość, syndyk sprawujący pieczę nad majątkiem firmy jest zobligowany do sprzedaży jachtu. W czwartek 19 kwietnia zakończy się pierwsza aukcja jachtu

2018-04-09 Patryk Zbroja

O kontrowersjach związanych z funkocjonowaniem i interpretacja ustawy Prawo wodne informujemy od kilku tygodni. Przed kilkoma dniami, nową ustawę żeglarską zapowiedział minister Marek Gróbarczyk. Dziś kolejna ważna opinia – fachowo i konkretnie na najważniejsze pytania dotyczące podatku podwodnego odpowiedział prawnik, a jednocześnie znakomity żeglarz, mecenas Patryk Zbroja.

mikołajki

Nowe Prawo wodne przyjmuje zasadę, że wszelkie grunty pokryte wodami stanowiące własność Skarbu Państwa, niezbędne do prowadzenia przedsięwzięć związanych z:

1) energetyką wodną,
2) transportem wodnym,
3) wydobywaniem kamienia, żwiru, piasku oraz innych materiałów lub wycinaniem roślin z wody,
4) infrastrukturą transportową lub przesyłową,
5) infrastrukturą przemysłową, komunalną lub rolną,
6) uprawianiem rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb,
7) działalnością usługową,
8) infrastrukturą telekomunikacyjną,
9) korzystaniem z gruntów pokrytych wodami w sposób inny niż określony w pkt 1-8,

festiwal rybnik

Tegoroczny śląski JachtFilm Festiwal odbędzie się 23 i 24 marca w Teatr Ziemi Rybnickiej. Wydarzenie objęte jest Patronatem Prezydenta Rybnika Piotra Kuczery.

Festiwal podzielony jest na dwie części, poranną dla szkół i dzieci oraz popołudniowo/wieczorną dla wszystkich. W części porannej zaprezentowane będą filmy młodzieżowe oraz z prezentacja Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Program prowadzi rybnicki klub żeglarski TS Kuźnia a prezentacje poprowadzą trenerzy klubu, Mirosław Małek oraz Jacek Błaszczyk.

W piątek sesja poranna będzie dostępna tylko dla zorganizowanych grup szkolnych, natomiast wszyscy pozostali chętni, dzieci wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w takiej samej sesji w sobotę.

Copyright © 2012-2018. All Rights Reserved.