Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - Niezwykła historia s/y DAL https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Artykuły

"Dal" obecnie jest jednym z eksponatów Muzeum Wisły w Tczewie a oto jego historia.

TCZEW DAL


Pierwszym armatorem „Dali” był Polak Andrzej Bohomolec, ułan w armii Hallera w okresie wojny polsko – Bolszewickiej i pierwszy  Polak który przepłynął Atlantyk . Nasz armator w czasach pokoju pasjonował się żeglarstwem , pływał z samym Mariuszem Zaruskim i innymi znanymi żeglarzami 20-lecia międzywojennego. W tamtych czasach poznał dwóch panów absolwenta Szkoły Morskiej Jana Witkowskiego i Jerzego Świechowskiego – oficera Marynarki Handlowej  doświadczonego nawigatora. Zaproponował im współudział w realizacji swego marzenia – wyprawie małym jachtem przez Atlantyk – do Chicago.

 


Mowa oczywiście o „Dali” drewnianym 8,5 metrowym szpicgatowym slupie gaflowym typu guari  szerokość – 2,15m
zanurzenie – 1,3m
wyporność – 4,5 t
powierzchnia żagli 45 m2

Latem 1933 r. Bohomolec wypłynął w transatlantycki rejs, który odbywał się zgodnie z planem aż do sierpnia, kiedy to jacht i żeglarze na drodze napotkali potężny cyklon. Sam Bohomolec tak pisze o tym wydarzeniu w książce "Wyprawa jachtu DAL": "Koledzy moi już leżeli plackiem na pokładzie, trzymając się pazurami i zębami każdego wystającego kantu, każdej knagi... Same wały kotłującej się piany na szczytach fal dochodzą do 3 m. Masztu nie ma – sterczy goły, krótki kikut – reszta w morzu... Normalne granice ludzkich możliwości dawno przekroczone…".
Mimo tego doświadczenia "Dal" dotarła na Bermudy i po koniecznym remoncie 3 czerwca 1934 r. wyruszyła w rejs do Chicago, na Wystawę Światową. Przyjęto ją tam entuzjastycznie i aby upamiętnić rejs, umieszczono wykupiony jacht jako pomnik na terenach powystawowych. Po wielu dziesięcioleciach, podniszczony i przelaminowany, wrócił niemal niezauważony w sierpniu 1980 r. do Polski, by ostatecznie trafić w 1995 r. do muzealnych magazynów w Tczewie.


W 2014 r. jacht przetransportowano do Pucka. Po wykonaniu prac remontowych i pokryciu dna miedzianą blachą tak jak było w oryginale, przywrócono jednostce wygląd z lat 30. Dziś „Dal” jest jednym z najpiękniejszych eksponatów Muzeum Wisły w Tczewie.

Copyright © 2012-2024. All Rights Reserved.



-->