Jachtserwis.pl - Portal Żeglarski - 50 lat "Latającego Holendra" https://dpmptsp.pareparekota.go.id/sdemo/
Artykuły

Lat Holenr210 stycznia minęło dokładnie 50 lat od pierwszej emisji programu telewizyjnego „Latający Holender”. Którego emisja trwała 26 lat , do 12 maja 1993 roku . Audycja o charakterze popularyzującym morze oraz różnego rodzaju akcje i konkursy dzięki którym blisko milion młodzież wyruszała w rejsy Bałtyckie. Większość rejsów odbyło się na żaglowcach „Generał Zaruski”, „Henryk Rutkowski”, „Zawisza Czarny”, „Pogoria”. Wielu młodych żeglarzy kształtowało swoje charaktery czego namacalnym efektem było wyłonienie w przyszłości kilku rektorów , profesorów , dwóch ministrów, lekarzy oraz zawodowo pracujących żeglarzy .

Twórca programu był legendarny rektor Bohdan Sienkiewicz . W 50 rocznice 7 stycznia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni odbyło się spotkanie twórców z liczną załogą „Latającego Holendra”

 

Wszystkich zebranych przywitał sam redaktor Bohdan Sienkiewicz. Do powitań dołączył się także gospodarz, czyli dyrektor Muzeum, Tomasz Miegoń. Okolicznościowy medal od Prezydenta Gdyni dla człowieka, który potrafił spełniać marzenia swoje i innych przekazała Bogdanowi Sienkiewiczowi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. W uznaniu szczególnych zasług Andrzej Królikowski, przewodniczący Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej wraz z Tomaszem Sobieszczańskim przyznali Bohdanowi Sienkiewiczowi tytuł Honorowego Członka Stowarzyszenia. Admirał Czesław Dyrcz wręczył także w imieniu Polskiego Towarzystwa Nautologicznego medal za wkład w wychowanie młodzieży. Redaktor otrzymał także list gratulacyjny od grotmaszta Bractwa Kaphornowców, Cezarego Bartosiewicza i list wraz z medalem od Stowarzyszenia Absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego albowiem redaktor Sienkiewicz w tejże Szkole studiował, by później uzupełnić swoją wiedzę w łódzkiej Szkole Filmowej. Załoga „Latającego Holendra”, którą reprezentowała Małgorzata Manasterska, podziękowała redaktorowi Sienkiewiczowi za wieloletnie prowadzenie programu, a także jego żonie, Iwonie, bez której ten program by nie zaistniał. Był też upominek od Stanisława Tołwińskiego, byłego prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego i gratulacje od wielu załogantów, w tym od byłego wiceministra zdrowia, Mariana Zembali, wybitnego kardiochirurga, który na spotkanie przyprowadził swoje wnuki. Przygoda z „Latającym Holendrem” była dla ministra tak ważna, że stała się integralna częścią historii rodziny.

Z „Latającym Holendrem” ściśle związane było „Bractwo Żelaznej Szekli”, również zajmujące się morskim wychowaniem młodzieży. Jego pomysłodawcą i inicjatorem był Adam Jasser. W uznaniu tych zasług prezes Ligii Morskiej i Rzecznej, Andrzej Królikowski wręczył Adamowi Jasserowi najwyższe wyróżnienie Ligii, medal „Pro Mare Nostrum”.

Po wspólnym zdjęciu uczestników spotkania na tle Okrętu Muzeum „Błyskawica” zaprezentowano jeszcze film „Bractwo Żelaznej Szekli” w reżyserii Bohdana Sienkiewicza, a swój kwadrans miał także Zygmunt Choreń, który miał przedstawić swoje najnowsze konstrukcje i ich realizacje, ale rozpędzony redaktor Sienkiewicz opowiedział wszystko sam nie dopuszczając gościa do głosu.

 

Latający Holender powraca - historyczne zdjęcia załóg 

Lat Holenr1

Lat Holenr3

Copyright © 2012-2024. All Rights Reserved.



-->